منوی اصلی

فرم ورود به سایتگزيده تصوير مقالات


article thumbnail

کتاب ((اثر ماموریتهای جدید ناتو بر منافع و امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران)) نوشته دکت [ ... ]


عناوين ديگر
  انتشار كتاب حقوق بين الملل محيط زيست دكتر پورهاشمي

  كتاب "حقوق بين الملل محيط زيست" نوشته دكتر سيد عباس پورهاشمي و بهاره ارغند توسط "انتشارات نشر دادگستر" منتشر شد.

  ادامه مطلب...
   
  انتشار کتاب دریای خزر در حقوق بین الملل محیط زیست

  کتاب «دریای خزر در حقوق بین الملل محیط زیست» نوشته دکتر سید عباس پورهاشمی به زبان فرانسه توسط «انتشارات آکادمی فرانکوفونی فرانسه » در ژوئیه 2012 منتشر گردید. جهت سفارش و .......

  ادامه مطلب...
   
  حقوق و تکالیف شهروندی در حفاظت محیط زیست

  دکتر پورهاشمی در مصاحبه با روزنامه فرهیختگان در تاریخ 20/2/1389 مطرح کرد: در یك جامعه مترقی دولت و ملت تكالیفی را برعهده دارند اما همواره نگاه‌ها به تكالیف دولت نسبت به مردم تحت حاكمیت خود بوده و این نكته كه شهروندان نیز در جامعه تكالیفی را برعهده دارند مغفول مانده یا حداقل كمتر به آن پرداخته شده است.

  ادامه مطلب...
   
  حقوق شهروندی و قانون اساسی ایران

  از قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مصوب 12/9/1358 با اصلاحات 6/5/1368

  فصل اول: اصول كلي

  اصل1 ـ حکومت ایران جمهوری اسلامی است که ملت ایران‌، براساس اعتقاد دیرینه‌اش به حکومت حق و عدل قرآن‌، در پی ‌انقلاب اسلامی پیروزمند خود به رهبری مرجع عالیقدر تقلید آیت‌الله العظمی امام‌خمینی‌، در همه‌پرسی دهم و یازدهم فروردین ‌ماه یکهزار و سیصد و پنجاه و هشت هجری شمسی برابر با اول ودوم جمادی ‌الاولی سال یکهزار و سیصد و نود و نه هجری قمری با اکثریت 2 /98% کلیة کسانی که حق رأی داشتند به آن رأی مثبت داد.

  ادامه مطلب...
   
  وکالت بین المللی و مشاوره حقوقی

   

  وکالت در حوزه های حقوق خصوصی بازرگانی بین الملل، انعقاد قرارداد های بین المللی ، قرارداد فروش بین المللی کالا، بررسی روش های پرداخت و تضمین پرداخت در قراردادهای بین المللی ، قراردادهای حمل و نقل ، بیمه ، ایجاد نمایندگی و شعبه در خارج از کشور، قوانین و مقررات مربوط به سرمایه گذاری در ایران و خارج از کشور به خصوص در کانادا و فرانسه ، تعیین قانون حاکم بر قرارداد، بررسی صلاحیت قضایی و حل و فصل دعاوی ، جنبه های حقوق عمومی بازرگانی بین الملل، مقررات حاکم بر صادرات و واردات از اهم فعالیتهای موسسه حقوقی بین المللی منشور میثاق می باشد.

  ادامه مطلب...
   
  ثبت علامت تجاری بین المللی

  فرآیند ثبت بین المللی:این راهنما بمنظور کمک و راهنمائی متقاضیان در تسهیل امر ثبت بین المللی علائم تجارتی توسط اداره مالکیت صنعتی تهیه و تدوین گردیده و بهمراه ترجمه فرمهای درخواست ثبت مربوطه در دسترس متقاضیان قرار میگیرد.این راهنما شامل اطلاعاتی درخصوص تاریخچه، مزایای سیستم تحت موافقتنامه و پروتکل مادرید و تفاوت آنها بایکدیگر، هزینه های مربوطه وهمچنین نحوه تکمیل اظهارنامه های ثبت بین المللی می باشد.در ابتدا لازم است متقاضی ثبت مزبور با روند ثبت بین المللی علائم تجارتی از طریق سیستم مادرید آشنا گردد. بدین ترتیب...

  ادامه مطلب...
   
  دفتر وکالت و وحدت رویه دیوان عالی کشور

  نقل از شماره 15064ـ1375.8.26 روزنامه رسمي ‌شماره 1863‌ه‍ـ 1375.8.3 - پرونده وحدت رويه رديف: 11.75 هيئت عمومي ‌رياست محترم ديوانعالي كشور ‌احتراما" به استحضار عالي مي‌رساند ‌در تاريخ 73.12.8 طي شرحي بعنوان رياست محترم قوه قضائيه بپيوست فتوكپي آراء صادره از دادگاههاي حقوقي 2 و 1 شيراز و اهواز و بندرعباس‌اعلام شده در مورد دعوي تخليه محل استيجاري دفتر وكالت از طرف شعب دادگاههاي فوق آراء متهافت صادر گرديده و تقاضاي طرح موضوع در‌هيئت عمومي ديوانعالي كشور بمنظور ايجاد رويه واحد گرديده تقاضاي مذكور از طرف معاونت اول محترم ديوانعالي كشور در اجراي ماده 3 از مواد‌اضافه شده به قانون آئين دادرسي كيفري مصوب 1337 به دادسراي ديوانعالي كشور ارسال شده كه پس از مطالعه و بررسي پرونده‌هاي مربوطه اينك‌جريان پرونده‌هاي مربوطه به شرح ذيل معروض مي‌شود:1

  ادامه مطلب...
   
  تقاضای تخلیه از طرف خریدار

  سوال: ملكى كه داراى سندرسمى است با بيع نامه عادى به ديگرى فروخته‏ شده و خريدار آنرا به اجاره مي دهد و در پايان مدت اجاره تقاضاى تخليه آنرا مينمايد.آيامستأجر می‏تواند باتوجه به مواد22 - 47- 48 قانون ثبت به عدم مالكيت موجر و سمت او ايراد نمايد؟ رويه قضات در رسيدگى به اين قبيل دعاوى چيست؟ نظريه اتفاق آراء - (76/9/26)

  ادامه مطلب...
   
  دموكراسي و معضلي به نام اقليت

  • در ادبیات سیاسی امروز قدرت سياسي هميشه ميل به تمركز و ا نحصار دارد زیرا ماهيت و ذات قدرت سياسي اينگونه است كه هميشه ميل به گسترش و نفوذ دارد.

  • حفظ حقوق اقليت براي جاودانگي جابجايي سالم قدرت سياسي لازم است. از اين رو در هر دوره يي از انتخابات وقتي اكثريت قدرت سياسي را به دست مي گيرد، اقليت نبايد بطور كلي كنار گذاشته شود و مورد تجاوز اكثريت قرار گيرد.

  ادامه مطلب...
   
  شرط قراردادي و تفسيرحقوقي ازآن

  موضوع رأي: فسخ معامله - سال صدور رأي: 1385- استان محل صدور: اصفهان - شهر محل صدور: اصفهان
  شعبه صادرکننده: شعبه دهم محاکم تجديدنظر استان اصفهان
  هيئت شعبه: آقايان صباغيان و عموئي

  سمت صادرکنندگان: رئيس شعبه و مستشار تأييد رأي: رأي به صورت قطعي صادر شده است.نکات آموزشي رأي:..

  ادامه مطلب...
   
  توسعه نوین در حقوق بین الملل محیط زیست

  نویسنده : دکتر سید عباس پورهاشمی تصویب کنوانسیون 1997 راجع به حقوق استفاده های غیر کشتیرانی از آبراههای بین المللی گامی مهم و اساسی در توسعه حقوق بین الملل محیط زیست معاصر به شمار می آید. توسعه ای که بیش از هر چیز مرهون اصول و قواعد نوین حقوقی است .

  ادامه مطلب...
   
  عدم پذيرش وکالت‌نامه در رسيدگي به اشتباهات و اعتراض‌هاي تخلفات رانندگي خلاف قانون است.

  هيئت عمومي ديوان عدالت اداري در دادنامه شماره 174 مورخ 11مرداد 1389 بند 5 قسمت "توضيح" فصل دوم را خلاف قانون و خارج از حدود اختيارات تشخيص داد و آن را ابطال کرد.خلاصه جريان پرونده ‌شاکي به شرح دادخواست تقديمي اعلام داشته است: فرماندهي نيروي انتظامي در بند 5 قسمت "توضيح" شق (ج) فصل دوم دستورالعمل شماره 1/86/4/101/20/13 مورخ 21دي 1387 درخصوص نحوه رسيدگي الکترونيکي و غير حضوري به اشتباه‌ها و اعتراض‌هاي تخلفات رانندگي در کلان‌شهرهاي کشور، پذيرش وکالت‌نامه درباره انجام امور مذکور در دستورالعمل را ممنوع اعلام داشته و اين در حالي است که انجام اقدامات مورد نظر دستورالعمل و پيگيري آن قائم به شخص مالک خودرو نبوده و مطابق مواد 656 و 671 قانون مدني قابل تفويض به وکيل ميي‌باشد.

  ادامه مطلب...
   
  نمونه آراي حقوقي محاکم: استنباط از ماده 22 قانون ثبت اسناد و املاک در ابطال سند

  شناسنامه رأي نوع رأي: حقوقي موضوع رأي: ابطال سند- سال صدور رأي:  1385استان محل صدور:  ايلام شهر محل صدور: ايلام -شعبه صادرکننده: شعبه دوم محاکم تجديدنظر استان ايلام -هيئت شعبه: رئيس شعبه و مستشار - تأييد رأي: رأي به صورت قطعي صادر شده است.
  نکات آموزشي رأي:
  1-استنباط از ماده 22 قانون ثبت اسناد و املاک و قدرت اجرايي آن به‌درستي در رأي ذکر شده است.

  2-استنباط صحيح از عبارت که به صيغه مضارع منعکس شده حکايت از اقرار مشاراليها (خانم شهلا) به تعلق آن به آقاي محمد ... ندارد؛ برخلاف استنباط دادگاه بدوي که آن را اقرار تلقي نموده است...

  ادامه مطلب...
   
  حقوق شهروندی و امنیت قضائی

  • نویسنده : دکتر سید عباس پورهاشمی-«امنیت قضایی» حقوق اساسی‏  هر کشوری است که طی دوره‏ های اخیر در بسیاری از قوانین اساسی کشورها گنجانده می‏شود. اساسا «امنیت قضایی»، همزمان با رشد مکانیسم‏ها و ساختارهای قضایی در دوران جدید، معنا و مفهوم جدیدی یافته است.در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز «امنیت قضایی» طی اصول متعددی به رسمیت شناخته شده است و به عنوان یکی از حقوق اساسی شهروندان تلقی گردیده است.اما تفسیرها و برداشت‏ها از «امنیت قضایی»، همواره گوناگون بوده است؛ ....برخی با تلفیق «امنیت قضایی» که یک مفهوم حقوقی است، با «احساس امنیت قضایی» که بیشتر جنبه جامعه‏شناسی دارد، مانع درک صحیح از این مفهوم شده‏ اند.
   به طور کلی «امنیت» در همه زمینه‏های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و قضایی از مفاهیم با ارزش در حیات اجتماعی است. در طول تاریخ بشر، توسعه و رشد، همواره در سایه حداقلی از «امنیت» فراهم آمده است. ادامه مطلب....

   

   
  گسترش همکاري‌هاي ايران و مالزي در زمينه ثبت املاک و مالکيت معنوي

  در سفر معاون قوه قضاييه و رئيس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به کشور مالزي  و در ديدار با وزراي منابع طبيعي و محيط زيست و تجارت داخلي و مصرف کنندگان اين کشور بر گسترش همکاري‌هاي ايران و مالزي در زمينه‌هاي ثبت املاک و مالکيت معنوي تاکيد کرد. به گزارش اداره کل روابط عمومي سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، دکتر تويسرکاني در ديدار با داگلاس اوگا وزير منابع طبيعي و محيط زيست مالزي، ضمن معرفي ساختار تفکيک قوا در ايران گفت:

  ادامه مطلب...
   

  ارتباط با ما

  پایگاه تخصصی مطالعات حقوق بین الملل

  avocat.international.un@gmail.com

  info@fdilawservices.com

  حاضرین در سایت

  ما 6 مهمان آنلاین داریم